Asertywność w pracy – jak uprzejmie odmawiać?

jak skutecznie odmawiać w pracy

Jak odmówić przełożonemu? Jak odmówić współpracownikowi? Co w przypadku, jeśli dostajemy zadanie znacząco przekraczające nasze kompetencje? Czy w ogóle wypada nam odmówić? Jeśli tak, to w jakich wypadkach jest to uzasadnione i właściwe? Tego typu pytania często zadają sobie osoby, które zdobyły pracę w Michałowie. Zależy im przecież na utrzymaniu zatrudnienia, w szczególnie trudnych warunkach panujących na rynku pracy.

Zacznijmy od tego, że nie możemy wszystkich mierzyć jedną miarą. Jeśli kierownik podchodzi do nas z prośbą, w zasadzie możemy to potraktować jako zadanie do wykonania. Chyba, że wyraźnie powie, że nie jest to zadanie obligatoryjne i możemy je wykonać, jeśli będziemy mieć czas. W przeciwnym razie, jeśli będziemy mieli zapełniony czas innymi zadaniami, które czekają w kolejce, przedstawmy zakres obowiązków, które jeszcze musimy wykonać. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się codzienne planowanie pracy na cały dzień. Wystarczy, że wtedy pokażemy naszemu przełożonemu listę zadań “do to”. Jeśli faktycznie nie będziemy mogli wykonać zleconego zadania, warto zapytać o możliwość wykonania go w innym terminie. Wskażemy wówczas osobie zarządzającej, że mimo aktualnego braku czasu, wykazujemy się zaangażowaniem.

W przypadku współpracowników sytuacja ma się nieco inaczej. Wszyscy jesteśmy równi, a fakt, że zdecydujemy się komuś pomóc, jest tylko naszą wolną wolą. Z drugiej zaś strony, ważne jest utrzymywanie przyjaznej relacji z kolegami z pracy w Michałowie. Nikt z nas nie chce przecież mieć opinii osoby niesympatycznej, czy też osoby, na której nie można polegać. Jeśli dysponujemy większą wiedzą niż pozostali członkowie działu, podzielmy się informacjami, które mogą usprawnić czyjąś pracę. Nie pozwólmy sobie jednak wejść na głowę. Jeśli odmówimy w asertywny sposób, krótko i rzeczowo uzasadniając ten fakt, możemy jeszcze zyskać szacunek.

Dodaj komentarz