Cechy osób lubianych w pracy

jakich pracowników lubimy

W każdej firmie są takie osoby, z którymi lubimy współpracować oraz w towarzystwie których po prostu czujemy się dobrze. Są też takie osoby, z którymi unikamy kontaktu, a współpraca nam “nie idzie”. Czym wyróżniają się ci pierwsi? Badania przeprowadzone w jednej z firm w Szczuczynie, dają sporo do myślenia.

Jakie cechy współpracowników wpływają na to, że kogoś lubimy?

Po pierwsze – bądź miły i sympatyczny. Pewnie brzmi dość trywialnie, jednak z rzeczywistością ma bardzo dużo wspólnego. Pracownicy Szczuczyna jednogłośnie wskazali, że lubią osoby, które są dla nich miłe. Nie ma w tym większej filozofii.

Po drugie – pomagaj. Wiele osób uważa, że pomagając naszym współpracownikom, marnuje swój cenny czas. W tym czasie przecież, mogliby lepiej przyłożyć się swoich zadań, bądź najzwyczajniej w świecie odpocząć. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że dobro wraca. Osoby, które chętnie pomagają, w razie potrzeby mogą liczyć na zdwojoną pomoc pozostałych kolegów. Jeśli pomożesz komuś w trudnym zadaniu, z którym ktoś sobie nie radzi, zbudujesz nie tylko wdzięczność kolegi z pokoju, ale również zapulsujesz u swojego przełożonego. Każdemu kierownikowi zależy na zbudowaniu zespołu, który wspólnymi siłami rozwiąże będzie w stanie poradzić sobie z każdym problemem.

Po trzecie – zaprzyjaźnij się z rzetelnością. Firma w Szczuczynie tak sprawnie funkcjonuje na rynku w dużej mierze dzięki zaangażowaniu swoich pracowników. Rzetelnie realizowane obowiązki, poczucie odpowiedzialności za pracę swoją, zespołu oraz całej firmy, sprawiają, że firma rośnie w siłę.

Po czwarte – asertywność. Nie musisz przyjmować pod własne skrzydła każdego zadania, z którym ktoś się do ciebie zgłosi. Zwłaszcza jeśli jesteś zawalony swoja robotą. Wówczas efekt może być odwrotny od zamierzonego i zamiast realizować zadanie – nawalimy. W tym czasie mógłby przecież ktoś inny wykonać daną czynność. Nie obawiajmy się również, że osoba której odmówiliśmy przestanie nas lubić. Badani pracownicy zgodnie przyznali, że jeśli dany współpracownik odmówił im w sposób grzeczny jednocześnie uzasadniając co jest tego przyczyną, nie tylko nie przestali go lubić, ale również wzbudził w nich szacunek.

Dodaj komentarz