Czy papierowe zwolnienia lekarskie odejdą do lamusa?

zwolnienie lekarskie

W 2018 roku mają obowiązywać zwolnienia lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej. Zmiana ta ma zostać wprowadzona za sprawą zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa a także za sprawą innych ustaw. Obowiązek ma zostać wprowadzony z początkiem lipca 2018 roku.

Elektroniczne L4 pacjenci mogą otrzymywać od początku 2016 roku. Nie jest jednak zbyt popularne, i tylko nieliczni lekarze je wystawiają. Przyczyną tak niewielkiej popularności e-ZLA może być konieczność dysponowania podpisem elektronicznym, którego wyrobienie wiąże się z kosztami, które de facto muszą ponieść sami lekarze. Natomiast alternatywa wersja – darmowy profil ePUAP zdaniem lekarzy jest trudne i zabiera sporo czasu.

Kiedy już nowelizacja wejdzie w życie, będą mogli ją wystawić lekarze posiadający profil na platformie usług elektronicznych PUE ZUS. Inną drogą do wystawiania elektronicznego L4 może być aplikacja gabinetowa, będąca zintegrowana z PUE.

Wprowadzenie elektronicznego L4 niesie ze sobą wiele korzyści. Między innymi wygodę dla pracowników, którzy nie będą musieli dostarczać zwolnienie w formie papierowej pracodawcy. Lekarze nie będą musieli dostarczać do ZUS zwolnień, ani trzymać kopii. Z założenia e-ZLA ma trafić bezpośrednio do pracodawcy. Jeśli będzie posiadał swój profil w PUE ZUS, otrzyma zwolnienie od razu.

Pracodawcy w Nowogrodzie zgodnie twierdzą, że ta forma wystawiania zwolnień lekarskich nie tylko jest bardziej wygodna, ale również wprowadzi ład i porządek. Nie będzie już sytuacji, kiedy pracownik zgubił wystawiony dokument.

Dodaj komentarz