Paradoks na rynku pracy w Augustowie?

praca w Augustowie

Stopa bezrobocia w Augustowie kształtuje się na poziomie ok. 15%. W porównaniu ze średnim krajowym poziomem bezrobocia (ok. 9%), mogłoby się wydawać, że praca Augustów nie jest dostępna dla każdego mieszkańca. Przy tak wysokim poziomie bezrobocia, oczywistym wydaje się, że wolnych wakatów jest niewiele, a jeśli już pojawi się wolne miejsce pracy, od razu pojawiają się tłumy osób chętnych do podjęcia zatrudnienia, byleby tylko pracować i zarabiać pieniądze na życie. Augustów natomiast nie przedstawia takiego trendu, a wręcz przeciwnie – brakuje osób chętnych do pracy. Z czego może wynikać taki stan rzeczy?

Wiele spekulacji kręci się oczywiście wokół programu rządowego 500 plus. Być może faktycznie, część osób woli zostać w domu i opiekować się dziećmi oraz gospodarstwem domowym niż codziennie spędzać 8 godzin w pracy. Niemniej, analitycy rynku dopatrują się przyczyny gdzie indziej. Według nich sytuacja taka może wynikać z faktu niedopasowania podaży pracy do popytu w danym momencie. Wysoki poziom bezrobocia skłonił władze, do prowadzenia wzmożonych działań zachęcających inwestorów do tworzenia nowych inwestycji w Augustowie. Nie da się ukryć, że stosunkowo tanie grunty pod inwestycje, ulgi podatkowe przy zakładaniu firmy, oraz przyjazna obsługa, zachęca inwestorów do wejścia na rynek regionalny. Wielu mieszkańców natomiast, mając świadomość kiepskiej sytuacji na rynku pracy, nadal wyjeżdża do pracy do innych – ich zdaniem lepiej rozwiniętych miast w kraju.

Taką sytuację może rozwiązać zwiększenie ilości kolejnych inwestycji, powstawanie nowych firm, tworzenie się nowych miejsc pracy. Wówczas osoby wyjeżdżające poza region, rozważą pozostanie w rodzinnym mieście Gwarancja otrzymania przyzwoitej pracy, za przyzwoitą pensję i na przyzwoitych warunkach, będzie konkurencyjna do – być może bardziej rozwiniętego miasta – ale generującego wyższe koszty życia.

Dodaj komentarz