Przestoje w pracy – jakie masz prawa?

długa przerwa w pracy

Jeśli w firmie w której pracujesz występują zastoje w pracy i wynikają one z winy pracodawcy, ty natomiast jesteś w ciągłej gotowości do wykonywania swoich obowiązków, wówczas przysługuje Ci prawo do otrzymywania wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia wypłacana w takim wypadku nie może być niższa niż wynagrodzenie minimalne.

Ponieważ sytuacja na rynku pracy w Knyszynie do najłatwiejszych nie należy, a pieniądze są najzwyczajniej w świecie potrzebne do życia na w miarę możliwości przyzwoitym poziomie, dlatego w sytuacji kiedy występują zastoje w pracy i pracownik otrzymuje znacznie niższą pensję, częstym wyborem jest podjęcie innej pracy zarobkowej. Bezczynność na stanowisku pracy nie ma właściwie większego sensu, i pracownik może faktycznie darować sobie takie bezproduktywne siedzenie. W tym czasie może podjąć inne działanie, które przyniesie mu zyski, z jednym zastrzeżeniem. Musi mimo wszystko być w stałej gotowości do pracy u swojego pracodawcy i na wezwanie musi się bezwzględnie stawić.

Czy w takiej sytuacji pracownik może odejść z pracy bez wypowiedzenia?

Okazuje się, że przysługuje mu do tego prawo. Jeśli pracownikowi obcięta została pensja w wyniku zastojów a ponadto pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku jakim jest zorganizowanie pracy w sposób, w którym wykorzystuje się cały czas pracy, wówczas pracownik może odejść praktycznie z dnia na dzień. Mało tego, pracownikowi w takim wypadku przysługuje odszkodowanie o o wartości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Szukając pracy w Knyszynie warto możliwie jak najlepiej sprawdzić naszego przyszłego pracodawcę. Firma, która od wielu lat z sukcesem funkcjonuje na rynku powinna być pewnikiem. Aczkolwiek nawet największe i najlepiej prosperujące przedsiębiorstwa może spotkać taka sytuacja – jak z resztą historia pokazuje.

Dodaj komentarz