Tych zadań nie możesz wykonywać jako ciężarna

ciąża i praca

Będąc w ciąży, jeśli zdrowie Ci na to pozwala, możesz być aktywna zawodowo jak najdłużej masz na to siły i ochotę. Wiele kobiet w trakcie ciąży czuje się bardzo dobrze, dlatego nie widzą powodów, aby wybierać się na zwolnienie lekarskie. Dzięki temu zachowują możliwość swobodnego kontaktu z innymi osobami z pracy.

Mimo dobrego samopoczucia, kobiety w ciąży muszą pamiętać o tym, żeby nie wykonywać pewnych czynności, które mogą okazać się być dla nich szkodliwe. To dotyczy także kobiet zatrudnionych w miejscowości Bielsk Podlaski w województwie podlaskim.

Ciężarne panie nie powinny dźwigać, podnosić zbyt wielu przedmiotów, czy też używać maszyn, które wymagają do tego użycia dużej siły fizycznej. Kiedy kobieta jest w ciąży i pracuje w magazynie, nie powinna nosić kartonów, ani innych pakunków. To może być dla niej niezdrowe. Wykluczone są również nocne zmiany. Kiedy ciężarna wcześniej pracowała na tak zwanych nockach, w godzinach od dwudziestej pierwszej do siódmej rano – wtedy szef jest zobowiązany do zmiany czasu pracy tej pracownicy.

Zakazana jest także praca w systemie nadgodzinowym. Kobieta w ciąży nie powinna w ciągu tygodnia pracować więcej niż czterdzieści godzin. Podczas pracy przy komputerze taka osoba musi przestrzegać ośmiogodzinnego wymiaru pracy. Warto pamiętać także o tym, że w przypadku ciąży, po każdej godzinie należy się pracownicy dziesięć minut przerwy. Szef nie może obniżyć wynagrodzenia z powodu dłuższych oraz częstszych przerw.

Dodaj komentarz