Zatrudnienie cudzoziemca

praca dla obcokrajowca

Na całym Podlasiu występuje od lat ten sam problem, brakuje rąk do pracy w “niewygodnych” zawodach. Polacy coraz częściej planują wielką karierę zawodową – najpierw studia, później staż w międzynarodowej firmie, aż w końcu ciepła posadka za solidne wynagrodzenie. Często młodzi mieszkańcy Drohiczyna, wybierają kierunki studiów, które niestety nie gwarantują im nie tylko tego świetnego etatu, ale w ogóle sensownej pracy. Młode osoby często skazane są na prace fizyczne, bo pracodawcy w Drohiczynie wymagają doświadczenia zawodowego. A w niewielkich miejscowościach, w których panuje rynek pracodawcy, zawsze znajdzie się konkurencyjny kandydat, który będzie posiadał wyższe kwalifikacje zawodowe.

Niewiele osób przystaje na taki stan rzeczy – nie po to przecież tyle lat poświęcili na studia, żeby teraz pracować fizycznie i to za niewielką pensję. Część osób decyduje się na wyjazd do pracy za granicą. Stawki jakie może płacić zagraniczny pracodawca, dla wielu osób są wystarczającym argumentem. Taka sama sytuacja przedstawia się z perspektywy cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas do pracy. U nas bowiem mogą liczyć na lepsze pieniądze oraz na lepsze warunki życia.

Firmy w Drohiczynie, które chcą zatrudnić obcokrajowców, muszą wiedzieć na jakich warunkach powinno się podpisywać umowę z obywatelem innego państwa. W zależności od tego, na jaki czas zechce podpisać on umowę z cudzoziemcem, na taki czas zostanie wydane pozwolenie na pobyt czasowy. Warto zaznaczyć, że maksymalnie może to być okres 3 lat.

Aby zatrudnić cudzoziemca muszą być ponadto spełnione następujące warunki:

  • zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, bądź potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia,
  • zapewnione mieszkanie, do zweryfikowanie poprzez np. meldunek, umowę najmu,
  • brak “rąk do pracy” na lokalnym rynku,
  • wynagrodzenie nie może być niższe, niż pozostałych pracowników na tym stanowisku pracy.

Dodaj komentarz