Życie i praca – Bielsk Podlaski

Bielsk Podlaski oferty pracy

Bielsk Podlaski należy do powiatu bielskiego i leży w południowej części woj. podlaskiego. Jego powierzchnia wynosi 27 km² i liczy 25 940 mieszkańców. Bezrobocie na poziomie ok. 8% stopy bezrobocia, wskazuje na całkiem korzystną sytuację pracowników na rynku pracy. Na 1 000 mieszkańców pracuje blisko 300 osób, co daje całkiem przyzwoity wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę dzieci i osoby starsze. Przeciętne wynagrodzenie, na jakie mogą liczyć tutejsi pracownicy to wartość rzędu prawie 4 000 zł brutto, co daje prawie 95% przeciętnego wynagrodzenia brutto na terenie całego kraju.

Mieszkańcy twierdzą, że praca Bielsk Podlaski jest dostępna dla każdego, kto chce pracować. Ofert pracy jest sporo, także nie pracuje tylko ten kto nie chce pracować. W jakich branżach najłatwiej o zatrudnienie? Największy udział w rynku pracy ma mocno rozwinięty sektor rolnictwa, który daje pracę aż 46% osobom aktywnym zawodowo. Kolejnym sektorem jest budownictwo i przemysł, w którym zatrudnienie znajduje blisko 28% osób. Sporo mniej, bo ok. 10% mieszkańców, pracuje w sprzedaży i usługach – zwłaszcza w sektorze gospodarczym związanym z transportem, informacją i komunikacją oraz z zakwaterowaniem i gastronomią. Kolejne 10% zatrudnienia skupia branża finansowa i ubezpieczeniowa.

Zdaniem mieszkańców, można żyć w Bielsku Podlaskim na bardzo przyzwoitym poziomie. O pracę jest łatwo – w dodatku taką odpowiadającą naszemu wykształceniu oraz naszym oczekiwaniom. Koszty życia nie należą do najwyższych. Ceny mieszkań, usług i żywności nie są zawyżone – jak w przypadku większych miast. A jeszcze można pooddychać całkiem przyzwoitym powietrzem, w porównaniu z innymi regionami, bo do atmosfery nie wypuszcza się aż tyle spalin i innych zanieczyszczeń.

Dodaj komentarz