Profesjonalne CV może być przepustką do wymarzonej pracy. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by dokument był napisany nie tylko poprawnie, ale też przyciągnął uwagę rekrutera. Powszechnie uważa się, że jednym z dobrych na to sposobów jest wspomnienie o swoich unikatowych zainteresowaniach w sekcji Hobby i zainteresowania w CV. Czy to słuszne podejście? Kiedy i w jaki sposób podawać informację o zainteresowaniach w CV?
Czy warto umieszczać zainteresowania w CV?
Na początek należy zadać pytanie, czy dobrym pomysłem jest uwzględnianie w życiorysie zawodowym sekcji Zainteresowanie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto opisać swoje hobby w przypadku, gdy jest ono oryginalne, możemy pochwalić się szeroką wiedzą czy nawet osiągnięciami w danej dziedzinie, a także gdy jesteśmy gotowi rozmawiać o danych zainteresowaniach w czasie spotkania rekrutacyjnego.
Zdecydowanie nie wpisujmy z kolei do CV zmyślonego hobby. Jeśli wspomnimy w dokumencie, że interesuje nas kajakarstwo górskie, a zapytani o tę dyscyplinę sportu wyczynowego, nie będziemy w stanie odpowiedzieć rekruterowi – z pewnością ten uzna nas za kogoś mało wiarygodnego.
Zainteresowania w CV – przykłady
Lepiej unikać także wpisywania do życiorysu ogólników typu: lubię czytać książki, kocham podróże, jestem fanem gotowania. Nawet jeśli to prawda – warto podać szczegóły. Jaki gatunek książek/jakich autorów preferujesz? Dokąd lubisz podróżować? A może jesteś zapalonym autostopowiczem czy przemierzasz świat na rowerze? Jeśli kuchnia, to czy polska, portugalska, a może koreańska?
Hobby i zainteresowania w CV – ile ich wpisać?
Format CV niesie ze sobą sporo ograniczeń. Cały życiorys zawodowy powinien mieścić się na 1-2 stronach A4. Dlatego warto dobrze przemyśleć każde zdanie, które się w nim znajdzie. W efekcie – sekcja z zainteresowaniami raczej nie może być bardzo rozbudowana. Jednym z pomysłów jest podanie informacji w CV o zainteresowaniach w formie haseł i rozwinięcie tego tematu w liście motywacyjnym.
Zainteresowania – gdzie je umieścić w CV?
Przypadku takich formalnych dokumentów jak CV wzory są dość restrykcyjne. Sekcja z zainteresowaniami – jako najmniej istotna z punktu widzenia rekrutacji – znajduje się zwykle na końcu życiorysu. Oczywiście mamy możliwość modyfikowania formatu CV, warto jednak zachować w tym względzie zdrowy rozsądek. Rekruter, który zobaczy sekcję Zainteresowania na samym początku dokumentu, a więc w wyróżnionym miejscu, może uznać to za niedopatrzenie czy pomyłkę.