Starasz się stworzyć doskonały zespół, zatrudniasz utalentowane i wykwalifikowane osoby… ale wciąż jeszcze czegoś brakuje i praca nie przebiega tak dobrze, jak byś sobie tego życzył/życzyła? Być może jest to efektem niewłaściwego sposobu motywowania pracowników – lub całkowitego braku systemu motywacyjnego w firmie! Na początek zapoznaj się z 5 prostymi metodami podniesienia produktywności pracy.
Przyjazna atmosfera w pracy
Chcesz podnieść produktywność pracowników? Przede wszystkim postaraj się poprawić atmosferę w zespole. Być może są w nim osoby, które podcinają skrzydła innym, potęgują niezdrową rywalizację, stanowią zły przykład, np. obnosząc się z lenistwem bądź brakiem subordynacji? A może członkowie zespołu zwyczajnie się nie lubią i odnoszą do siebie wrogo – przez co wszyscy są zestresowani i mniej skoncentrowani na pracy? Zadbaj o to, by podwładni wiedzieli, że grają do jednej bramki oraz mogą liczyć na wsparcie pozostałych osób. Niech to nie będą tylko puste deklaracje. W polepszeniu relacji między pracownikami mogą pomóc spotkania integracyjne czy chociażby wspólne lunche.
Przerwa w pracy
Wydaje Ci się, że jeśli podwładni będą przebywać w pracy dłużej, to wykonają więcej wartościowej pracy? To błędne podejście. Produktywności sprzyjają przerwy w pracy – czas, kiedy zatrudnieni mogą zregenerować siły, wypocząć, na chwilę oderwać myśli od obowiązków. Dzięki temu mają więcej energii na dalsze zadania, a ponadto są bardziej kreatywni. Zadbaj zatem o to, by przerw w czasie pracy było wystarczająco dużo. Pamiętaj też o wytycznych ustawowych. Przykładowo, na każdą godzinę pracy przy monitorze pracownikowi należy się 5 minut przerwy.
Unikanie rozpraszaczy
Niekiedy problemem mogą być tzw. rozpraszacze w pracy. To nie tylko media społecznościowe, do których wszyscy chętnie lubimy zaglądać. Bywa, że rozpraszaczem spowalniającym innych jest… gadatliwy członek zespołu. Przyjrzyj się warunkom pracy w firmie.
Benefity pozapłacowe
W każdym przedsiębiorstwie powinien być dobrze funkcjonujący system motywacyjny. Dzięki niemu pracownicy nie poprzestają na minimum, ale mobilizują siły do jak najlepszego wykonywania obowiązków. Jednym z popularnych elementów systemu motywacyjnego są benefity pozapłacowe – np. karnety sportowe albo do kina, możliwość korzystania ze służbowego laptopa także do celów pozazawodowych, prywatna opieka medyczna itp. Możesz też zapytać pracowników, na jakich benefitach zależałoby im najbardziej.
Szkolenia, kursy
Dobry pracownik to rozwijający się pracownik. Zapewnij zatem podwładnym dostęp do kursów – na przykład wykupując szkoleniowy pakiet online dla firm lub zapraszając coacha do firmy. Warto, aby kursy były tak dobrane, aby uzyskaną na nich wiedzę pracownicy mogli od razu wykorzystywać w praktyce. Dzięki temu, że będą wykonywać nowe obowiązki, testować nieznane dotąd metody pracy – pracownicy nie będą się nudzić, a w efekcie staną się bardziej wydajni.